Sambata, 21 aprilie, cocheta arena din Floresti a gazduit partida derby dintre liderul din acel moment F.C. Bolintin Malu Spart si echipa locala Avantul Floresti. Impinsi de la spate de multimea de fani aflata in tribunele stadionului echipa gazda a pus presiune pe adversari acest lucru ducand la deschiderea scorului. A urmat o perioada de tatonare reciproca in care cele doua echipe au incercat sa se surprinda. O rabufnire de orgoliu a echipei din Bolintin a condus la intoarcerea scorului, golul 2 venind aparent ca o ghilotina peste echipa gazda. Acestia din urma nu s-au lasat coplesiti reusind sa egaleze cu 5 minute inainte de finalul primului act.

Repriza secunda a debutat la fel de fulgerator, Avantul Floresti reusind sa se desprinda la 2 goluri care pareau a fi biruitoare in crancena lupta pentru suprematia in serie. Totusi oaspetii nu se puteau multimi cu acest rezultat si au inceput sa construiasca atac dupa atac spre buturile echipei gazda. Pe un fond de dominare F.C. Bolintin Malu Spart a reusit sa inscrie golurile 3 si 4 egaland astfel scorul spre dezamagirea suporterilor echipei gazda.  Extaziati de evolutia scorului, oaspetii au fost surprinsi de o combinatie de pase ca la manual care a dus la marcarea golului numarul 5 al echipei Avantul Floresti care a consemnat victoria gazdelor. Meciul se incheie cu scorul de 5-4, echipa Avantul Floresti devenind noul lider al ligii a IV-a.